Fair use-klausul

  • Vi som företag vill att du som kund ska känna en trygghet då du handlar hos oss på Brothers och förstår att beställda produkter ibland inte motsvarar förväntningar och smak eller av annan anledning inte vill behållas. Därför erbjuder vi förutom den lagstadgade 14 dagars ångerrätten även fria returer till våra medlemmar då ordern har lagts i inloggat läge. Om man inte varit inloggad har man ändå möjlighet att göra en kostnadsfri retur i någon av våra butiker runt om i landet och samtidigt få personlig service, alternativt att betala för returen tillbaka till vårt lager (45 kr via Schenker/49 kr via Budbee). För ytterligare detaljer om returer, se ovan punkter 5-5.4.

    Vårt samhälls- och miljömässiga ansvar är en av orsakerna till att vi ständigt utvärderar hur vi kan arbeta mer hållbart i olika delar av vår verksamhet, där transporter är en viktig kugg i hjulet. En effektiv logistik där du som kund och vi som företag sparar tid, resurser och tillsammans minskar miljöbelastningen är något som vi värdesätter högt. Balansen mellan att erbjuda ett smidigt returflöde och att inte bidra till onödig resursanvändning är inte lätt alla gånger. Men den balansen måste uppnås.

    Som ett steg i vårt arbete att minska antalet onödiga returer har vi bland annat jobbat med att förtydliga produktinformationen med bland annat måttabeller och passformsguider samt att inte modifiera ett plaggs passform på modell vid produktfotograferingar. Allt för att du som kund ska kunna bilda dig en realistisk bild av hur plagget kommer att se ut på dig. Våra medarbetare i det över landet utbredda nätet av butiker står även redo att hjälpa dig vid alla sorters frågor gällande stil, passform och sortiment.

    Steget som vi nu tar, där vi adderar en klausul för returer, är med syfte att minska på antalet returer där ett onormalt köp- och returbeteende ligger till grund. Det kan vara fråga om fall där bedrägerier, överdrivet köpbeteende eller återförsäljning av sålda varor misstänks. Andelen ordrar där dylika beteenden verkar föreligga är lyckligtvis relativt liten, men behöver ändå adresseras då effekterna i det långa loppet blir betydande. Kunder som står ut på ett systematiskt sätt (vad gäller köpfrekvens, sammansättning av ordrar/returer, angivet saknade varor, returer av identiska varor etc.) granskas och vid behov förbehåller vi oss rätten att neka framtida beställningar av kunderna i fråga.

    Denna policy påverkar alltså inte möjligheten för dig som kund att returnera varor, utan har som syfte att stoppa onormalt och bedrägligt köpbeteende. Detta kommer i förlängningen att leda till ett mer hållbart köp- och returflöde där vi som företag, du som kund och samhället och miljön gynnas.     

  • Fick du svar på din fråga?